Get Adobe Flash player

Notice: Undefined offset: 1 in /web/gulsahaltuntecimcagatay.com/plugins/content/al_facebook_comments/al_facebook_comments.php on line 521

AYŞE ŞULE BİLGİÇ&GÜLŞAH ALTUNTECİM ÇAĞATAY RÖPORTAJI

AYŞE ŞULE BİLGİÇ&GÜLŞAH ALTUNTECİM ÇAĞATAY RÖPORTAJI

“Pepee’yi Çocuklar İçin Yarattı.”                    

 

“Profesyonel olun ya da olmayın; bir yetişkinin çocuk dünyasına dairyapabileceği en büyük keşif,çocuğun aklının bir yetişkinden tamamen farklı çalıştığını anlamaktır.

 

Sevilen sanatçı Kıraç’ın eşi, sevgili Iraz’ın annesi, Ayşe Şule Bilgiç TRT’nin büyük bir beğeniyle izlenen yerli çizgi filmi Pepee’nin fikir sahibi, yazarı, çizeri, yapımcısıdır. Reklamcılık, oyunculuk, yazarlık, yapımcılık, yöneticilik gibi pek çok mesleği yapmış olan Ayşe Şule Bilgiç ile Türkiye’nin markalaşan ilk Türk çizgi filmi Pepee’yi ve çocuk dünyasını konuştuk.

Pepee’nin annesi Ayşe Şule Bilgiç ile Çocuk Dünyası üzerine sıcak bir sohbet;

Pepee 'nin yaratıcısı olarak tanıdık; sizce çocuklara bu çizgi filmi sevdiren unsurlar nelerdi?

Pepee pedagojik olarak çocukların algısına uygun olarak tasarlandı. Müziklerinden renk seçimine kadar her ayrıntı; çocuğun neyi, ne şekilde algılayacağı üzerine çalışılarak ve çocukların ihtiyaçları düşünülerek yaratıldı. Çocuklar bu kadar rahat algıladıkları; onu bu kadar çok düşünen bir karakteri de sevgi ile bağrına bastı.

3-4 yaşlarındaki bir çocuğa istediğiniz kadar detaylı mekanlar, karakterler çizin; bir büyükte yaratılan etkiyi göremezsiniz, hatta bu detaylar çocuk için karmaşıklık ve bilinmezlik yaratacağı için işe karşı olumsuz bir tavır takınmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün olduğu kadar az obje ile mekanları ve basit yuvarlak bir kafa, bir çocuğun çizebileceği zeytin gözler, ağız ile karakteri mümkün olan en basit hali ile tasarladık.

Siz çocuk dünyasına ait birçok şeyi keşfettiniz; bunlardan bize bahseder misiniz?

Profesyonel olun ya da olmayın; bir yetişkinin çocuk dünyasına dair yapabileceği en büyük keşif, çocuğun aklının bir yetişkinden tamamen farklı çalıştığını anlamaktır. Her yaş döneminde onların bambaşka ihtiyaçları olduğunu ve çocuğu anlamadan ona birşey anlatamayacağınızı da bilmemiz gerektiğini eklemeliyim.

 Çocuk gelişiminde çizgi filmin önemi nedir?

Çizgi film, bir çocuğa mesaj vermenin en etkili yollarından biridir. Bu çok büyük bir güçtür ve iyi kullanırsanız olumlu sonuçlarını; kötü kullanırsanız da olumsuz sonuçlarını hemen görürsünüz. Üstelik çizgi filmin çocukta yarattığı olumlu ya da olumsuz etkinin izleri yetişkinlik çağına kadar gözlemlenebilir.

 Sizce aileler çizgi film seçiminde nelere dikkat etmelidir? 

Çizgi film dünyası tüm dünyada, amansız bir ticari arenadır. Burada daha yüksek gelir elde etmek için her yol mübah duruma gelmiş durumdadır. Heyecan, korku ve cinsellik gibi kolaylıkla çocukların dikkatini çekebilecek öğeler hesapsızca kullanılır. Bu öğeler o kadar yoğun kullanılıyor ki; varlıklarını tespit etmek için çocuk uzmanı olmaya gerek yok.

Aynı zamanda şunu göz önünde bulundurmakta fayda var; çocukların düş gücü çok zengindir ama düş gücünün mahsüllerini, soyut kavramlarla karıştırmamak lazım. Hayalet, cadı, büyü gibi çocuğun idrak etmekte zorlanacağı kavramların korku ve kaygı duygularını tetiklediğini unutmayın.

  Pepee 'nin dünyasında çocuklar gerçek dünyadan neler buldu? 

Pepee çift boyutlu bir içeriğe sahip. Gerçek dünyanın temel kavramları var; renkler, sayılar vs… Diğer taraftan Pepe; vicdan, muhakeme becerileri, empati gibi çok önemli değerleri  günlük hayattaçocuk tarafından nasıl kullanılacağına dair bir rehberdir. Pepee tamamen Türk geleneklerine uygun olarak sevgili çocuklar için tasarlanmıştır.